20 powodów, dla których sektor MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) odwrócił się od Platformy

Drukuj

blog_yj_864673_1713639_tr_topor1

 1. Czy to prawe i sprawiedliwe, że rolnicy płacą miesięcznie na KRUS około 130 złotych i mają wyższe emerytury niż pozostali przedsiębiorcy którzy płacą na ZUS ponad tysiąc złotych?

 2. Czy to prawe i sprawiedliwe, że żaden rolnik nie płaci podatku dochodowego nawet jeśli zarabia miliony złotych, a pozostali mali i średni przedsiębiorcy go płacą?

 3. Czy to prawe i sprawiedliwe, że jeśli jesteś przedsiębiorcą, którego zysk sięga powyżej miliona złotych, to możesz go wyprowadzić legalnie poza terytorium naszego kraju i zapłacić mniej podatku dochodowego niż ten sam mały i średni przedsiębiorca w Polsce, lub w skrajnych przypadkach nie zapłacić go wcale?

 4. Czy to prawe i sprawiedliwe, że posłowie mają kwotę wolną od podatku 9x większą niż pozostali?

 5. Czy to prawe i sprawiedliwe, że dzięki ministrom Jackom: Rostowskiemu i Kapicy prawo skarbowe działa wstecz i przedsiębiorcy są karani 5-6 lat wstecz razem z odsetkami?

 6. Czy to prawe i sprawiedliwe, że mimo wygranych spraw z ZUSem, czy Urzędem Skarbowym w ostatniej instancji, te instytucje nie respektują wyroków sądowych i nic nie można im zrobić?

 7. Czy to prawe i sprawiedliwe, że praca w naszym kraju jest opodatkowana tak jak wódka?

 8. Czy to prawe i sprawiedliwe, że w Polsce 26 lat po transformacji 25% PKB wytwarza Państwo, które według GUSu nie interesuje się tylko produkcją napojów?

 9. Czy to prawe i sprawiedliwe, że według GUSu Państwo psuje rynek płacy płacąc 800 złotych więcej na rękę niż w prywatnej firmie (4683zł brutto-3329zł brutto) jednocześnie co roku bezkarnie zwiększając dług publiczny, który przekroczył właśnie 900 mld złotych?

 10. Czy to prawe i sprawiedliwe, że górnik w zawsze deficytowym państwowym górnictwie zarabia średnio 7,1 tys złotych brutto, a w prywatnej i wtedy dochodowej jeszcze Bogdance 5,1tys złotych brutto?

 11. Czy to prawe i sprawiedliwe, że w Polsce produkuje się tyle prawa (w 2015 w naszym kraju weszło w życie prawie 26 tys. stron aktów prawnych), że przedsiębiorca, który ma obowiązek zapoznać się ze wszystkimi zmianami przepisów wprowadzanymi w Polsce w ciągu roku musi na to poświęcić ok. 3 godzin i 26 minut każdego dnia (Grant Thornton, 2015)?

 12. Czy to prawe i sprawiedliwe, że Ministerstwo za czasów Jacków Rostowskiego i Kapicy tak skomplikowało system podatkowy, że koszty związane z wymogami administracyjnymi są u nas dużo wyższe niż przeciętnie w innych krajach. Według szacunków Deloitte’a z 2008 r. pochłaniają one 6% PKB wobec 3,5% PKB w innych krajach, a dodatkowo skomplikowany system podatkowy generuje wysokie koszty nie tylko po stronie przedsiębiorców, lecz także administracji skarbowej. W 2011r. wydatki na jej utrzymanie pochłaniały 2,7% dochodów podatkowych wobec 1% średnio w krajach OECD?

 13. Czy to prawe i sprawiedliwe, że założenie spółki zoo z obcokrajowcem w Warszawie dzięki pseudo-reformie jednego okienka Donalda Tuska trwa już 45-60 dni?

 14. Czy to prawe i sprawiedliwe, że nie możesz w swojej firmie zatrudnić swojego współmałżonka, które z tobą mieszka razem, bo nie wliczysz jego/jej wynagrodzenia w koszty działalności firmy?

 15. Czy to prawe i sprawiedliwe, że Ministerstwo za czasów Jacków Rostowskiego i Kapicy wydawało ponad 150 indywidualnych interpretacji podatkowych dziennie. Prawie 3 tys. interpretacji rocznie zostało zaskarżanych do sądu administracyjnego, który uwzględnia pozytywnie ponad połowę skarg?

 16. Czy to prawe i sprawiedliwe, że rząd Donalda Tuska nie dość, że ukradł nasze pieniądze z emerytur z OFE to jeszcze zaczął okradać Fundusz Rezerwy Demograficznej, z którego podebrał na emerytury tylko w latach 2010-2012 14 mld złotych?

 17. Czy to prawe i sprawiedliwe, że przedsiębiorcy mają obowiązek przechowywać akta pracownicze 50 lat, bo biedny ZUS inaczej nie dałby rady, mimo miliardów złotych wydanych na komputeryzację z podatków tychże przedsiębiorców?

 18. Czy to prawe i sprawiedliwe, żeby w wyniku opieszałości sądów gospodarczych w Polsce na przykład w sądzie gospodarczym w Gdańsku egzekwować kontrakt (należność) średnio 715 dni (za Fundacją Obywatelskiego Rozwoju i Bankiem Światowym, dane 2015 rok)?

 19. Czy to prawe i sprawiedliwe, że urzędnicy w Polsce nie pracują po to, żeby załatwić sprawę, rozwiązać ją, ale celem ich pracy jest dupochron, a efektem leżący stos papierów pomazanych pieczątkami i podpisami?

 20. Czy to prawe i sprawiedliwe, że tylko w latach 2008 -2009 prześladująca polski mały i średni biznes biurokratyczna armia urzędników Donalda Tuska wzrosła o kolejne 40tys., kiedy przedsiębiorcy musieli zaciskać pasa, by utrzymać swoje firmy przy życiu?

Czytaj również
 • Virgo

  Istnieje pojęcie liberalnego populizmu i to chyba taki przykład. I choć z większością punktów autora się zgadzam, to chętnie zapytam przedsiębiorców, czy wolą aktualną sytuację, czy jest im teraz lepiej, niż za tej złej poprzedniej władzy, czy też „dobra zmiana” poprawiła im humory?

  • Bartłomiej Austen

   Witam. O obecnej sytuacji przedsiębiorców pod znakiem ,,dobrej zmiany” pisałem już wielokrotnie np. ostatnio tu: http://austen.liberte.pl/jak-dokopac-przedsiebiorcy-i-sie-zanadto-nie-spocic/. Moim zdaniem ,,z deszczu pod rynnę”…Pzdr

   • Virgo

    Dziękuję. Całkowicie się zgadzam z autorem. Mam kupę żalu do poprzedniej władzy, która nękała przedsiębiorców. Ponawiam jednak swój apel. Obyśmy jako przedsiębiorcy jeszcze nie wspominali reżymu Tuska z łezką w oku…